Dlaczego warto wymieniać olej silnikowy?

27-03-2020 15:16

Wymiana oleju to jedna z ważniejszych czynności serwisowych, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Olej silnikowy smaruje i chroni jednostkę napędową oraz jej podzespoły. Regularna wymiana minimalizuje ryzyko awarii oraz zmniejsza zużycie paliwa.

Jak działa olej silnikowy?

Olej silnikowy dobrej jakości składa się z bazy i specjalnych dodatków, poprawiających jego właściwości użytkowe. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje olejów, oparte na bazie mineralnej i syntetycznej. Bardziej zaawansowane oleje syntetyczne charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami i wydłużoną żywotnością. Gwarantują lepszą stabilność w większym zakresie temperatur oraz generują mniejsze opory. Olej silnikowy odpowiada za ochronę wszystkich mechanicznych komponentów silnika oraz osprzętu przed tarciem. Jednocześnie uszczelnia luzy i wiąże zanieczyszczenia. Bardzo ważnym parametrem opisującym działanie oleju jest jego zdolność do pracy zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Dobry olej silnikowy, nawet w niskich temperaturach umożliwia łatwy rozruch silnika, a w ekstremalnie wysokich zabezpiecza jednostkę napędową przed przegrzaniem i zatarciem.

Jak często powinno się wymieniać olej?

Żywotność każdego oleju silnikowego jest ograniczona. Co prawda, dzięki nowym technologiom znacznie wydłużyły się interwały serwisowe i obecnie mogą sięgać nawet 30 000 km. Dlatego jednak coraz ważniejsza staje się regularna wymiana oleju silnikowego. Eksploatacja silnika na przepracowanym oleju mogłaby doprowadzić nie tylko do wzrostu zużycia paliwa i spadku mocy. Przede wszystkim powoduje, że olej traci zdolność wiązania zanieczyszczeń, co z kolei przyspiesza zużycie elementów mechanicznych. W przypadku nowoczesnych, ekonomicznych jednostek wyposażonych w system recyrkulacji spalin, zła jakość oleju może powodować przyspieszone osadzanie się zanieczyszczeń w komorze spalania. Jednocześnie spada skuteczność smarowania komponentów takich jak turbosprężarka oraz elementów układu wtryskowego. Dlatego warto regularnie kontrolować stan i wymieniać olej w interwałach rekomendowanych przez producenta. W przypadku pojazdów, których roczny przebieg jest niższy niż interwał wymiany w km, zaleca się serwis olejowy raz w roku.

Czy warto wymieniać olej w ASO?

W przypadku samochodów nowych wymiana oleju w autoryzowanej stacji obsługi jest

wymogiem utrzymania gwarancji. W związku z tym można spotkać się z obiegowymi opiniami, że ta z pozoru prosta usługa serwisowa w salonowych serwisach może być niewspółmiernie droga. Nic bardziej mylnego. Autoryzowane stacje obsługi często oferują szereg promocji, które podnoszą wartość i jakość czynności serwisowych. Przykładem może być promocyjna oferta, dostępna w jednym z najlepszych ASO marki Seat w Polsce, obejmująca wymianę oleju oraz inspekcję techniczną pojazdu pod kątem najważniejszych 32 punktów serwisowych. W taki sposób salon Reiski w Bydgoszczy zachęca właścicieli pojazdów, których gwarancja już wygasła do skorzystania z profesjonalnej usługi serwisowej. Coraz częściej klienci, którzy skorzystali z promocji na wymianę oleju, kontynuują obsługę techniczną swoich pojazdów w ASO. Porównanie cen na rynku lokalnych, motoryzacyjnych usług serwisowych często prowadzi do wniosku, że ASO oferują bardzo korzystne warunki. Jednocześnie jako autoryzowane serwisy SEAT-a, dysponują pełnym zapleczem do zaawansowanej obsługi technicznej pojazdów.