Klimatyzacja - jak o nią dbać?

06-04-2021 13:26

Przyjemny chłód w upalne dni daje w samochodzie nie tylko poczucie komfortu, ale ma również wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dzięki lepszemu samopoczuciu kierowca jest w stanie bardziej się skoncentrować. Chłód płynący z zaniedbanej klimatyzacji może jednak nieść za sobą również pewne niebezpieczeństwo.

Spóźniająca się w tym roku wiosna mogła nieco uśpić wielu kierowców. Wystarczył jednak jeden ciepły dzień, by do autoryzowanych stacji obsługi Seat zaczęły dzwonić telefony. Dlaczego wszyscy nagle chcą się umawiać na przegląd klimatyzacji?

O klimatyzację warto dbać

Po wilgotnej jesieni i równie mokrej zimie wielu z kierowców postanowiło włączyć klimatyzację. I co? W wielu pojazdach pojawił się nieprzyjemny zapach stęchlizny, w innych temperatura wcale nie zaczęła się znacząco obniżać. W jednym, jak i drugim przypadku konieczne jest dokonanie czynności serwisowych układu klimatyzacyjnego auta, które standardowo powinny być przeprowadzane przynajmniej raz do roku. Samą dezynfekcję przewodów doprowadzających powietrze do kabiny powinno się wykonywać nawet częściej - wiosną oraz jesienią.

Brudna klimatyzacja może wywoływać objawy podobne do grypy i koronawirusa!

Zaniedbana klimatyzacja z czasem traci swą wydajność, a jakość powietrza wdmuchiwanego do wnętrza pojazdu spada. Należy pamiętać, że układ klimatyzacji w każdym Seacie wyposażony jest w filtry, niezależnie od tego, czy jest to miejski Seat Ibiza, czy topowy szosowiec Seat Tarraco. Te bez regularnej wymiany najzwyczajniej się zapychają. Skutkiem tego spada wydajność przepływu powietrza. Na samym filtrze i w przewodach klimatyzacyjnych może pojawiać się również pleśń. Ta może z kolei wywoływać alergie. Jej negatywny wpływ odczują też osoby chorujące na astmę. Bezpieczni we wnętrzu auta, o którego stan klimatyzacji nie dba się należycie, nie będą również kompletnie zdrowi pasażerowie. Dowiedziono, że grzyby osiedlające się w układzie nieczyszczonej klimatyzacji samochodowej odpowiedzialne są za pojawianie się legionellozy. Jej objawy są niemal identyczne z pierwszymi symptomami grypy czy koronawirusa. Zmęczenie, ból mięśni, gorączka czy kaszel mogą więc oznaczać wcale nie COVID-19, ale dolegliwości wywołane przez legionellapneumophila. Jak więc odpowiednio dbać o układ klimatyzacji, by uniknąć podobnych nieprzyjemności?

Ozonowanie zabija grzyby i wirusy

Z pewnością warto udać się na przegląd klimatyzacji do autoryzowanej stacji obsługi Seat. Podstawową czynnością, jakiej dokonują w niej pracownicy serwisu, będzie czyszczenie parownika. W ASO Seat specjaliści dysponują także odpowiednim sprzętem do ozonowania. Gaz ten oczyści z grzybów, bakterii i wirusów nie tylko przewody klimatyzacyjne. Pozbędziemy się ich także z całej kabiny pojazdu.

Nie jest to jedyna czynność przewidziana podczas serwisu klimatyzacji w ASO Seat. Każdorazowo mechanicy skontrolują także szczelność całego układu. Nawet niewielkie nieszczelności mogą bowiem powodować ubywanie czynnika chłodniczego. Im go mniej, tym mniejsza wydajność samochodowej klimatyzacji. Po wykryciu miejsca, którym ucieka mieszanka, specjaliści z ASO Seat usuną usterkę oraz napełnią instalację dedykowanym danemu modelowi Seata gazem chłodzącym.

Wizytę w autoryzowanej stacji obsługi Seat warto złożyć jednak nie tylko, gdy poczujemy w kabinie nieprzyjemny zapach. Warto mieć wyczulony także słuch. W nieserwisowanych autach z większym przebiegiem przy włączaniu się klimatyzacji może pojawiać się też hałas. To na ogół szumienie lub nawet pisk, które oznaczają najprawdopodobniej konieczność wymiany lub naciągnięcia paska klinowego. To właśnie on napędza klimatyzację. Niekiedy wymiany będzie wymagać też łożysko w kole pasowym. Uszkodzeniom ulega także, choć zdecydowanie rzadziej, sprzęgło sprężarki. Wszystkie wymienione powyżej usterki nie zdarzają się jednak w Seatach systematycznie poddawanych przeglądom w autoryzowanych stacjach obsługi.

Czy można samodzielnie dokonać czynności serwisowych klimatyzacji?
Choć na rynku dostępne są preparaty do odgrzybiania i oczyszczania filtrów , prawidłowe, czyli skuteczne serwisowanie klimatyzacji wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Dotyczy to szczególnie procesu ozonowania. Nieodpowiednie obchodzenie się z tym gazem może doprowadzić do zatrucia. Bez odpowiedniego oprzyrządowania nie uda się też sprawdzić szczelności klimatyzacji.

Czy serwisowanie układu klimatyzacji jest drogie?
W okresie wiosennym oraz jesienią można niekiedy trafić na promocyjne ceny usług serwisowych związanych z klimatyzacją. W Seacie stan klimatyzacji można sprawdzić już za 149 zł. Jednak również poza specjalnymi akcjami to jedna z tańszych czynności serwisowych.
Dlaczego warto serwisować klimatyzację akurat wiosną oraz jesienią?
To dwie przełomowe pory roku. Jesienią oczyścimy samochodowe filtry klimatyzacji z pyłu i kurzu, wiosną natomiast pozbędziemy się grzybów namnażających się w jesiennej i zimowej wilgoci. Warto zlecać przegląd układu klimatyzacji przy wymianie opon z zimowych na letnie oraz ponownie z letnich na zimowe.