Wymiana opon w serwisie Seata, czyli bezpieczna jazda w zimie

27-03-2020 15:12

Polska jest jednym z europejskich krajów, w których wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa. To kierowcy sami decydują o tym, czy opony w ich samochodzie będą podlegały takiej wymianie czy też będą jeździć na oponach letnich lub całorocznych. Bez względu na wszystko opony warto wymieniać dwa razy do roku, ponieważ zimowe opony to gwarancja bezpieczeństwa w każdych warunkach, zwłaszcza w kapryśnym klimacie środkowoeuropejskim. 

Dlaczego zmiana opon jest tak istotna? 

Wielu kierowców może się zastanawiać nad tym, czy zmiany opon rzeczywiście są tak ważne. Alternatywą wydają się opony całoroczne, które według producentów wykazują takie same właściwości zarówno w czasie zimy, jak i upalnego lata. Specjaliści podają w wątpliwość wszystkie argumenty przemawiające przeciwko zmianie opon. Według nich opony letnie przestają być w pełni bezpiecznie i niezawodne, kiedy temperatura spada poniżej +7 stopni Celsjusza. Opony zimowe skonstruowane zostały tak, aby radzić sobie nie tylko z niskimi temperaturami, ale także z mokrą nawierzchnią, śniegiem, błotem, a nawet lodem. Opony letnie w temperaturze poniżej +7 stopni znacznie obniżają swoje osiągi, zagrażając nie tylko bezpieczeństwu kierującego i innych użytkowników drogi, ale także zmniejszając możliwości samego samochodu. Analogiczna sytuacja ma miejsce, kiedy opony zimowe pozostają w aucie na czas wiosenny i letni. 

Dlaczego nie opony całoroczne? 

Całoroczne opony mogą się wydawać bardzo dobrym kompromisem zwłaszcza dla osób, które poruszają się samochodem sporadycznie. Jest to jednak błędne założenie, ponieważ im mniej doświadczony kierowca, tym bezpieczniejsze powinno być jego auto. Warto także zwrócić uwagę na to, że opony całoroczne powodują straty osiągów auta zarówno latem, jak i zimą. Ponadto z założenia nie są to opony lepsze od którychkolwiek sezonowych. Z pewnością zapewniają lepsze osiągi w wyższych temperaturach od opon zimowych, jednak słabsze od opon letnich. Są także mniej przyczepne przy naprawdę niskich temperaturach od opon zimowych i nieporównanie słabsze na śniegu, nie wspominając o lodzie. 

Cztery opony zimowe kontra dwie 

Kolejnym z mitów obowiązujących przy okazji zmiany opon jest twierdzenie, że wystarczą dwie zimowe opony zamiast czterech. Najczęściej wymieniane są opony na przedniej osi, aby ułatwić hamowanie i ruszanie. Jest to duża ingerencja w zachowanie samochodu, ponieważ w jednych warunkach może stawać się nadsterowny a w innych podsterowny. Jest to niebezpieczne, gdyż łatwo o utratę panowania nad autem zwłaszcza na łukach przy dużych prędkościach. Znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji i co za tym idzie oszczędność wynikająca z faktu zakupy i wymiany tylko dwóch opon zupełnie nie jest tego warta. 

Wymiana opon w profesjonalnym serwisie Seata 

Sam zakup dobrych i pasujących do naszego samochodu opon zimowych to połowa sukcesu. Druga połowa to ich wymiana. Warto w tym przypadku decydować się na profesjonalny serwis, m.in. serwis Seata, który to proponuje szereg ofert specjalnych w związku z początkiem sezonu zimowego. Opony podczas wymiany powinny zostać dokładnie wyważone, tak aby auto zachowywało się pewnie i bezpiecznie na drodze, odpowiednio dokręcone i przede wszystkim uprzednio sprawdzone, czy aby na pewno są w 100% sprawne.